Dentální hygiena u dětí: Jak probíhá čištění zubů a dásní v naší ordinaci?

Každé dítě by mělo mít správnou dentální hygienu, a to již od útlého věku. Mnoho rodičů se však ptá, kdy je ten správný čas pro první návštěvu dentální hygienistky. Doporučuje se, aby děti navštívily dentální hygienistku poprvé v 3 letech.

V ordinaci Úsměv nebolí začínáme první návštěvu kontrolou správného prořezávání mléčných zubů a pomocí speciální vodičky odhalíme nevyčištěný zubní plak, což je základní krok k pochopení důležitosti správné dentální hygieny. Naučíme Vaše děti správné způsoby čištění a doporučíme vhodné dentální pomůcky – mezizubní kartáček, flosspic (dentální nit). Je velmi důležité, aby děti správně čistily své zuby a dásně, ale některá místa mohou být pro ně příliš složitá. Proto jsme v ordinaci  naší dentální hygieny vždy připraveni pomoci ukázat dětem, jak dané místo správně dočistit. Pokud je to potřeba, vyzveme také rodiče k pomoci a společně s nimi najdeme nejlepší řešení. Věříme, že společným úsilím zajistíme nejen krásné a zdravé zuby, ale také zvyk správné dentální hygieny, který děti budou moci s sebou nést do dospělosti. Pokud se v dutině ústní vyskytuje zubní kámen, odstraníme jej ručními nástroji a zuby profesionálně vyleštíme.

Při dalších návštěvách se nejprve provádí důkladná kontrola stavu ústní hygieny, zahrnující zuby, dásně a výskyt zubního povlaku a krvácivosti dásní. Následně je provedena kontrola mezizubních pomůcek a případně se upraví kartáčky tak, aby správně pasovaly do mezizubních prostorů a mohly tak být účinnější při odstraňování zubního plaku a zbytků potravy. Pokud je zjištěna nevyhovující hygiena, je provedena reinstruktáž technik používaných k čištění zubů, jako jsou zubní kartáčky, solo kartáčky nebo zubní nit. Další součástí ošetření je barvení zubů pomocí plak detektoru, což pomáhá vizualizovat povlak na zubech a ukázat, kde je potřeba zlepšit hygienu. S rodiči je probrána strava dítěte a případné špatné návyky a zvyklosti. Na závěr každé návštěvy se vždy zuby profesionálně přeleští, aby byly krásně bílé a zdravé.

Jako dárek si malí šikovní pacienti od naší dentální hygienistky odnesou sadu dentálních pomůcek, které jim pomohou s další péčí o své zuby. A aby si na ni rády vzpomínali, nezapomeneme jim po návštěvě věnovat také pexeso, omalovánky či motivační tabulku. Přijďte k nám s dětmi a uvidíte, že dentální hygiena může být i zábava!

Zasloužíte si zdravý a sebevědomý úsměv!

Dopřejte si chvilku pro sebe a objednete se na úvodní prohlídku.